Nevladinom sektoru i udruženjima građana dodeljeno 25 miliona dinara za razvoj turizma i starih zanata

Novi Sad, 16. jul 2015. - Danas su uručeni ugovori korisnicima sredstava dodeljenih putem dva konkursa - konkursom za dodelu bespovratnih sredstava udruženjima građana sa teritorije Vojvodine, pri čemu je 10.940.000 dinara dodeljeno za 114 udruženja za realizaciju projekata u oblasti turizma, kao i konkursom koji pomaže razvoj i revitalizaciju umetničkih i starih zanata, tačnije domaću radinost u Vojvodini, pri čemu je dodeljeno 14 miliona dinara za 130 udruženja. Potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova Miroslav Vasin, obratio se prisutnima na današnjem svečanom potpisivanju ugovora sa korisnicima sredstava po konkursima Sekretarijata iz oblasti turizma i zanatstva.

,,Današnja svečanost naglašava značaj nevladinog sektora i udruženja građana u svim oblastima društvenog i privrednog života građana pokrajine. Ovim se pokazuje da bez nevladinog sektora nema društvenog napretka. Učesnici na konkursima Sekretarijata su doprineli da Vojvodina ostvari izuzetne rezultate u oblasti turizma u prethodne dve godine. Programima Sekretarijata koji se odnose na koheziju svih činilaca u procesu stvaranja turističkih proizvoda, pospešeno je učešće lokalnih samouprava, privrednika, turističkih poslenika, ugostitelja, hotelijera, kao i nevladinog sektora. Turizam je danas najprofitabilnija privredna grana u Vojvodini, a korisnici sredstava su tome umnogome doprineli. Vojvodina je prvi put prošle godine prešla iznos od 200 miliona evra prihoda koji proizilazi iz svih sadržaja u oblasti turizma. Za 15,8 odsto je povećan broj posetilaca u pokrajinu za prvih pet meseci ove godine u odnosu na isti period protekle godine. Jedan od najznačajnijih vojvođanskih brendova su i manifestacije, kojih ima više od 1200 širom pokrajine“, rekao je Vasin i nadovezao se na oblast zanatstva rekavši da se bez starih zanata ne može zamisliti turistička ponuda, te da ,,bez dobrog suvenira i tradicije, bez predmeta koji podsećaju na prošlost nema ni budućnosti“.

Pokrajinski sekretarijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova različitim konkursima i programima podstiče razvoj turizma u Vojvodini, što potkrepljuje i činjenica da je ove godine 50 miliona dinara usmerena ka lokalnim samoupravama u pokrajini, s ciljem da se upotpune ili nastanu nove tematske celine u okviru postojeće turističke ponude, potom 23 miliona dinara za preduzetnike za izgradnju i rekonstrukciju turističkih i ugostiteljskih objekata, kao i za informatičku obuku. Pored navedenog, u 2015. godini, šest miliona dinara opredeljeno je za regionalne razvojne agencije za formiranje destinacijskih menadžment organizacija, 39 miliona dinara namenjeno je Turističkoj organizaciji Vojvodine.

U pogledu starih zanata, u 2015. godini, Sekretarijat je raspisao dva konkursa kojima je opredeljeno 25 miliona dinara preduzetnicima i 15 miliona dinara nevladinom sektoru. Analizom pristiglih projekata, došlo se do zaključka da postoji velika potreba za organizovanjem obuka, nabavku literature i opreme kako bi se afirmisali stari zanati kao mogućnost za otvaranje novih radnih mesta, te kako bi postali sastavni deo turističkih aktivnosti kroz očuvanje tradicije.

October 2020

Copyright © 2020 Покрајински секретаријат за привреду и туризам. All Right Reserve.