Spriv

Powerful Content Management and a Simple Extensible Framework.

Potpredsednik Đoković otvorio izložbu umetničkih fotografija Ruskog geografskog društva

Novi Sad, 24. maj 2017. - Izložbu umetničkih fotografija pod nazivom „Najlepša zemlja“ sa fotokonkursa Ruskog geografskog društva, potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar za privredu i turizam, Ivan Đoković je otvorio je rečima da je 13.000 članova ovog društva pomeralo granice sveta, te da su zahvaljujući njima ovekovečena velika dostignuća na polju istraživanja. Postavka je izložena u Klubu „Tribina mladih“ Kulturnog centra Novog Sada i biće dostupna za javnost do subote, 3. juna 2017. godine.

Potpredsednik je naglasio da sama činjenica da je Rusko geografsko društvo osnovano od strane carske porodice veoma značajna, kao i podatak da su mnogi političari, diplomate, naučnici i privrednici bili njegovi članovi. ,,Rusko geografsko društvo, zajedno sa Srpskim geografskim društvom sarađuje više od veka, čiji su istaknuti članovi bili Vuk Stefanović Karadžić, Valtazar Bogišić, Jovan Cvijić i mnogi drugi manje znani našoj javnosti, ali nepobitno značajni“, rekao je Đoković, dodavši da izložene fotografije ne govore samo o veličini i značaju njihove tematske oblasti, već poseduju ideološko-politički koncept.

On je naglasio da ideološka dimenzija fotografija izložbe ,,Najlepša zemlja“ predstavlja kulturološku tekovinu čitavog sveta, ali da prirodna i rudna bogatstva ne pripadaju svim narodima, stoga je postavka svojevrsna antiteza, tvrdnja da nafta, gas i rude pripadaju svim civilizacijama, što remeti činjenicu da je uslov opstanka i stabilnosti sveta upravo suverenitet države.

Brojnim posetiocima su se ovom prilikom obratili prof. dr Miroljub Milinčić sa Geografskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i prof. dr Jovan Plavša sa Prirodno-matematičkog fakulteta, Departman za geografiju, turizam i hotelijerstvo, Univerziteta u Novom Sadu.

Fotokonkurs Ruskog geografskog društva „Najlepša zemlja“ jeste medijski projekat širokih razmera koji je prevashodno posvećen očuvanju prirode Rusije i njenih prostranstava, kao i odgovornog odnosa prema životnoj sredini i njenoj zaštiti, a putem umetničkih fotografija. Konkurs je prvi put organizovan 2015. godine, a na prošlogodišnjem je učestvovalo 23.000 fotografa iz Ruske Federacije i drugih zemalja koji su poslali oko 110.000 snimaka, pri čemu je najstariji učesnik imao 87, a najmlađi 5 godina. Fotografije su razmatrane u 14 nominacija.

Rusko geografsko društvo je osnovano po nalogu cara Nikolaja I tokom 1845. godine, čiji je osnovni cilj bio okupljanje, umrežavanje i pružanje pomoći i podrške perspektivnim mladim ruskim istraživačima da na sveobuhvatan način istraže svoju zemlju. Svojim delovanjem, ova organizacija je pružila veliki doprinos proučavanju evropske Rusije, Urala, Sibira, Dalekog istoka, Srednje i Centralne Azije, Kavkaza, Irana, Indije, Nove Gvineje, polarnih regiona i drugih oblasti. Oni su postavili temelj nacionalnih i prirodih resursa, kao i ideju prvih ruskih posebno zaštićenih područja u okviru Komiteta za zaštitu prirode Carskog Ruskog geografskog društva, čiji je osnivač bio akademik Ivan Parfenjevič Borodin.

Novembra 2009. godine, Sergej Kužegedovič Šojgu postaje predsednik Ruskog geografskog društva, a formiran je i Savet pokrovitelja kojim predsedava Predsedik Rusije Vladimir Vladimirovič Putin.

Otvaranju izložbe su prisustvovali predstavnici Skupštine AP Vojvodine, Ambasade Ruske Federacije u Republici Srbiji, predstavnici kompanije ,,Južni tok“ i drugi.

This is a nested column

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

Shop!
This is another nested column

Contribute!
Books!

A Simple Sidebar

Incremental leading

Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Cras ornare mattis nunc. Mauris venenatis, pede sed aliquet vehicula, lectus tellus pulvinar neque, non cursus sem nisi vel augue. sed aliquet vehicula, lectus tellus.

Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Cras ornare mattis nunc. Mauris venenatis, pede sed aliquet vehicula, lectus tellus pulvinar neque, non cursus sem nisi vel augue. sed aliquet vehicula, lectus tellus pulvinar neque, non cursus sem nisi vel augue. ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Cras ornare mattis nunc. Mauris venenatis, pede sed aliquet vehicula, lectus tellus pulvinar neque, non cursus sem nisi vel augue. sed aliquet vehicula, lectus tellus pulvinar neque, non cursus sem nisi vel augue.

About Joomla!

This Site