Мирослав Васин: Савез друштава Војводине за борбу против шећерне болести је партнер Покрајинске владе већ низ година

Нови Сад, 13. новембар 2015. - Уочи Светског дана борбе против дијабетеса који се обележава 14. новембра, јуче је одржана централна манифестација обележавања Светског дана борбе против дијабетеса, у организацији Савез друштава Војводине за борбу против шећерне болести, који обележава 35 година постојања и рада. Покрајинска влада је овом приликом пружила неопходну помоћ и подршку Савезу, а домаћин свечаности је била Скупштина АП Војводине.

Потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за привреду, запошљавање и равноправност полова Мирослав Васин се овом приликом обратио присутнима. Потпредседник Покрајинске владе Мирослав Васин осврнуо се на чињеницу да је дијабатес велики проблем у друштву, те на чињеницу да се конференција одржава управо уочи Светског дана борбе против дијабетеса.

,,Познато је у коликој мери је Војводина угрожена од ове болести, а сам дијабетес је један од највећих здравствених изазова како у Србији, тако и у Покрајини. Војводина у овом моменту има око 270.000 регистрованих дијабетичара, али сигурно је много оних који нису регистровани и који, притом, имају проблема са високим нивоом шећера у крви. Савез друштава Војводине за борбу против шећерне болести је партнер Покрајинске владе већ низ година, а ова сарадња је изродила већу посвећеност свакој локалној самоуправи, како би у свакој општини постојало друштво за борбу против ове болести. Разноврсним активностима смо помагали рад основаних општинских организација, а почетком године је потписан посебан протокол између Покрајинског секретаријата за здравство, социјалну политику и демографију и Савеза“, рекао је Васин, нагласивши да се ова сарадња мора наставити и унапредити како би се указивало на опасности од дијабетеса и како би се спроводиле превентивне активности.

Савез друштава Војводине за борбу против шећерне болести прославио је јуче свој јубилеј, тачније 35 година постојања и рада. Захваљујући сарадњи Покрајинском владом и другим институцијама и донаторима, те превенцији, детекцији и едукацији особа са дијабетесом са подручја АП Војводине, Савез настоји да предупреди ову болест. И поред чињенице да безмало сваки десети грађанин Војводине има неки облик дијабетеса, добром контролом болести и унапређењем квалитета здравствене заштите, оболевање и умирање од дијабетеса би могло бити смањено.

Савез је основан 29. септембра 1980. године, у Новом Саду, на иницијативу општинских друштава. У свом раду, Савез је био ангажован на решавању свих проблема везаних за шећерну болест, у едукацијама и здравственом васпитању оболелих, као и целокупног становништва. Током протеклих неколико година улажени су велики напори на ревитализовању и поновном формирању општинских друштава широм Војводине.

Иначе, иницијативу за обележавање Светског дана борбе против дијабетеса покренули су Међународна дијабетолошка федерација и Светска здравствена организација 1991. године као одговор на све већи број оболелих од шећерне болести широм света.

August 2019